Projekt „Express Your Knowledge”

 

Projekt „Express Your Knowledge” realizowany jest przez naszą szkołę już od wielu lat. W ramach projektu szkołę odwiedzają i prowadzą w niej warsztaty językowe studenci z krajów nieanglojęzycznych skupieni wokół międzynarodowej organizacji AIESEC.

 

Trzy kraje w trzy godziny? To możliwe!

Dzięki projektowi edukacyjnemu AIESEC Polska World Talks, w dniach od 7 do 11 września uczniowie Gimnazjum Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Zespołu Szkół w Niedrzwicy Dużej przemierzali wirtualnie malownicze trasy Gruzji, Kamerunu i Chin. Ich przewodnikami byli bardzo sympatyczni studenci: Chloe, Mike i Nika. W czasie spotkań z uczniami przeprowadzili oni warsztaty w języku angielskim, podczas których każdy z nich opowiedział o swoim kraju, jego historii, kulturze i życiu codziennym, w tym o specjałach lokalnych kuchni (jeszcze dziś na ich wspomnienie cieknie ślinka ☺). Nika zachwycił filmem, na którym zwyczajne gruzińskie dziewczyny spacerując po wiejskiej drodze, śpiewają tak, że wiele znanych piosenkarek mogłoby się od nich uczyć. Mike zaprosił wszystkich do kameruńskich pląsów, a jego prezentacja na temat Kamerunu zadziwiła i odmieniła stereotypowy obraz Afryki, jaki gościł w naszych głowach. Drobna Chloe przybliżyła zebranym historię Chin i powstania Wielkiego Muru. Na zakończenie nie zabrakło też wspólnych zdjęć, czy też popularnych „selfies”.

Uczniowie, którzy brali udział w spotkaniach ze studentami podkreślają, że poprzez takie warsztaty dowiedzieli się więcej o Gruzji, Kamerunie, czy też Chinach, niż z jakiejkolwiek książki. Dostrzegli oni także, jakie wymierne korzyści daje nauka języka obcego i jak pomaga w nawiązywaniu nowych znajomości. Takie zajęcia pomagają przezwyciężyć tremę w posługiwaniu się językiem obcym, a jednocześnie są wspaniałą zabawą i nauką w jednym.

Wrześniowe warsztaty rozbudziły nasz apetyt.  Już dziś zastanawiamy się, kogo będziemy gościć w przyszłym roku?

Opiekunami młodzieży podczas warsztatów byli nauczyciele języka angielskiego: Monika Wiechnik, Katarzyna Wiśniewska i Bartosz Krupa.