Projekt „Stażyści w Europie”

Kolejny projekt realizowany przez Zespół Szkół w Niedrzwicy Dużej-tym razem krajem docelowym będą Włochy.

Tytuł projektu: Stażyści w Europie.

Program: Erazmus+

Akcja kluczowa: Mobilność edukacyjna.

Akcja: Mobilność osób uczących i pracujących.

Typ akcji: Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego.

Zespół Szkół w Niedrzwicy Dużej rozpoczął realizację projektu ” STAŻYŚCI W EUROPIE.” Projekt staży zagranicznych finansowany ze środków Programu Erasmus+.

Celem podstawowym naszego projektu jest zwiększenie szans uczestników na rynku pracy. Będzie on osiągnięty przez cele szczegółowe: poszerzenie przez uczestników umiejętności zawodowych poszukiwanych na naszym lokalnym i regionalnym rynku pracy, poznanie języka obcego w stopniu umożliwiającym komunikowanie się, poznanie kultury i zwyczajów kraju odbywania stażu.

Każdy uczestnik projektu weźmie udział w kursie przygotowującym go do wyjazdu na staż. Na kurs złożą się zajęcia przygotowania pedagogicznego, językowego i kulturowego. Po ich zakończeniu uczestnicy wyjadą na staże do Włoch. Ponieważ projekt będzie trwał dwa lata, to w roku szkolnym 2014/15 na staże wyjadą dwie grupy, każda będzie liczyła 8 stażystów, z którymi wyjedzie jeden opiekun szkolny. Identyczne dwie grupy wyjadą na staże w roku 2016.

Każdy z uczestników po odbyciu stażu dostanie certyfikat odbycia kursu językowego, certyfikat odbycia pozostałych zajęć przygotowawczych, certyfikat odbycia stażu wystawiony przez włoską organizację partnerską, oraz unijny dokument Europass Mobilność potwierdzający nabyte kwalifikacje zawodowe, honorowany na terenie Unii Europejskiej.

Wszystkie koszty związane z udziałem w projekcie tj. kurs językowy, pedagogiczny i kulturowy, przelot,  wraz z wyżywieniem, ubezpieczenie, koszty organizacji stażu są finansowane ze środków programu Erazmus+.

Wstępne posiedzenie komisji kwalifikacyjne odbyło się 27.11.2014r. Wyłoniono listę uczestników projektu.

Pierwsza grupa wyjazdowa składa się z:

1.Bielak Mateusz

2.Gołaś Michał

3.Machaj Agnieszka

4.Janczak Grzegorz

5.Mazurek Tomasz

6.Niezbecka Marta

7.Niezbecki Jan

8.Pietrzak Magdalena

W dniu 10.12.2014r. zakwalifikowani  uczniowie (10 uczniów) rozpoczęli naukę języka  angielskiego, który ma umożliwić komunikowanie się  podczas odbywania stażu w Spoleto we Włoszech w Spółdzielni Socjalnej Azzurra.

W dniu 15 grudnia 2014r. W Zespole Szkół w Niedrzwicy Dużej odbyło się spotkanie informacyjne przedstawiające główne cele i założenia projektu ”Stażyści w Europie”. W spotkaniu  uczestniczyli uczniowie klasy II i III i IV oraz ich rodzice. Spotkanie poprowadzili Dorota i Jarosław Skrzeczyńscy- koordynatorzy główni projektu.

W ramach programu  32 uczniów naszej szkoły z klas technikum o specjalnościach: technik agrobiznesu i  technik handlowiec, wyjedzie na 3-tygodniowe staże zawodowe do Włoch.

Dla niektórych uczniów będzie to już drugi wyjazd, gdyż wcześniej byli już w Hiszpanii, w której zdobyli doświadczenie zawodowe potwierdzone dokumentem Europass Mobility, oraz wiele niezapomnianych wrażeń.

W najbliższym czasie będziemy informować Państwa o kolejnych etapach projektu.

 

Kolejny rok szkolny 2015/2016 w Zespole Szkół w Niedrzwicy Dużej to rok dalszej realizacji projektu” STAŻYŚCI W EUROPIE.” Jest to projekt staży zagranicznych finansowany ze środków Programu Erasmus+.

Krajem docelowym odbywania praktyk będą Włochy. Do wyjazdu przygotowują  się uczniowie z klasy III technikum handlowego i uczniowie klasy IV technikum agrobiznesu. Łączna liczba to 21 osób. Zgodnie z  procedurami projektu zostanie wyłoniona ostateczna liczba uczestników wynosząca 16 stażystów. Z uczniami wyjedzie dwóch opiekunów.

Obecnie rozpoczęliśmy etap przygotowania i zorganizowania zajęć z języka angielskiego w wymiarze 20 godzin, które rozpoczną się 7 listopada.  Lektor poprowadzi zajęcia  metodą Callana. Uczestnictwo udziału w zajęciach potwierdzone zostanie zaświadczeniem wydanym przez Zespół Szkół w Niedrzwicy Dużej.

Znany jest przybliżony termin wyjazdy, który obejmować będzie drugą połowę lutego i pierwszy tydzień marca.

Część uczniów klasy IV odbyła już 21 dniową praktykę w lipcu 2015. Koleżanki i koledzy mogą, więc udzielić dobrych rad i wskazówek w celu lepszego przygotowania do wyjazdu.

O dalszych losach uczniów będziemy informować na stronie internetowej Zespołu Szkół i Facebooku szkoły.

 Joanna Dębińska-Bartoszcze

Coraz bliżej Italii. 

Tytuł projektu: Stażyści w Europie.

Program: Erazmus+

Akcja kluczowa: Mobilność edukacyjna.

Akcja: Mobilność osób uczących i pracujących.

Typ akcji: Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego.

Jak już informowaliśmy pod koniec października, w Zespole Szkół w Niedrzwicy Dużej 7 listopada 2015 r. rozpoczęły się zajęcia z języka angielskiego w wymiarze 20 godzin, metodą Callana w ramach projektu Erazmus+. Zakończyły się one 19 grudnia 2015 r.

W międzyczasie 15 grudnia odbyło się spotkanie kulturowe dla uczestników projektu. Młodzież poznała różnice kulturowe pomiędzy Polską a Włochami.

Był to czas, w którym padły odpowiedzi na nurtujące uczniów pytania odnośnie wyjazdu, podróży, miejsca zamieszkania, praktyk, klimatu itp.

Zostały również zakupione książki i słowniki polsko – włoskie, które mają pomóc stażystom porozumiewać się w miejscu stażu.

Kolejny krok to podpisanie przez uczestników projektu umów, które są następnym punktem wynikającym z procedur projektu „Stażyści w Europie” programu Erazmus+.

16 osób klasy III technikum handlowego i IV technikum agrobiznesu oraz dwóch opiekunów będzie przebywało przez 3 tygodnie na praktykach zawodowych we Włoszech. Termin pobytu będzie przypadał na dwa tygodnie ferii zimowych i pierwszy tydzień tuż po.

Dla uczniów zostały już zakupione bilety lotnicze, więc już prawie wszystko gotowe…tylko jeszcze dokupić resztę brakujących rzeczy, dopiąć bagaż i ….a rive-derci (do widzenia)!!!

Zapraszamy również do obejrzenia na stronie internetowej szkoły www.zsnd.pl prezentacji multimedialnej z pobytu we Włoszech naszych uczniów z poprzedniej grupy wyjazdowej.

Joanna Dębińska-Bartoszcze

Arrivederci Italia

Kolejna grupa uczniów naszej szkoły odbyła praktyki zawodowe w pięknym Spoleto we Włoszech. W dniach od 14 lutego do 5 marca przeżywaliśmy niezapomnianą przygodę zdobywając doświadczenie zawodowe – grupa uczniów Technikum agrobiznesu w gospodarstwie zajmującym się produkcją warzyw organicznych i winnicy, a uczniowie Technikum o specjalności handlowiec w lokalnych sklepach. Była to także okazja do szlifowania języka angielskiego i poznania podstaw włoskiego, spróbowania tradycyjnej kuchni włoskiej (na przykład makaron pod rożnymi postaciami jako pierwszego dania każdego obiadu) oraz zwiedzenia samego Spoleto, a także Asyżu, Perugii oraz Rzymu i Watykanu.

Trzy tygodnie upłynęły bardzo szybko. Z żalem żegnaliśmy życzliwych pracodawców, dzięki którym mogliśmy sprawdzić się w wybranych przez nas zawodach na nowym i bardzo wymagającym dla nas terenie oraz gościnne progi willi Redenta, miejsca naszego zakwaterowania. Zdjęcia, wspomnienia, a przede wszystkim zdobyta praktyka pozostaną z nami na zawsze.

 

Ciepłe wspomnienia z Italii.

Projekt: Stażyści w Europie. Program: Erazmus+

Kolejny już raz uczniowie Zespołu Szkół w Niedrzwicy Dużej wyjechali na staż zagraniczny. Tym razem wyjechała grupa 16 osób, a opiekunami były panie Renata Kawka i Katarzyna Wiśniewska. W dniach od 14 lutego do 5 marca grupa uczniów Technikum agrobiznesu odbywała trzytygodniową praktykę w gospodarstwie zajmującym się produkcją warzyw organicznych oraz w winnicy, a uczniowie Technikum o specjalności handlowiec – w lokalnych sklepach.

Zanim uczniowie powiedzieli swoim bliskim „arrivederci” (do zobaczenia), bardzo pilnie przygotowywali się do wyjazdu. Od 7 listopada do 19 grudnia 2015 r. trwały zajęcia  z języka angielskiego w wymiarze 20 godzin, metodą Callana. 15 grudnia odbyło się spotkanie kulturowe dla uczestników projektu. Młodzież poznała różnice kulturowe pomiędzy Polską a Włochami. Był to czas, w którym padły odpowiedzi na  nurtujące uczniów pytania odnośnie wyjazdu, podróży, miejsca zamieszkania, praktyk i klimatu itp.

Zostały również zakupione książki i słowniki polsko- włoskie, które miały pomóc stażystom porozumiewać się w miejscu stażu.

W dniu wyjazdu uczestnicy otrzymali wsparcie finansowe – 125 euro kieszonkowego. Już w samych Włoszech uczniowie zakwaterowani byli w willi Redenta  otoczonej pięknym parkiem, w którym w wolnych chwilach stażyści odpoczywali. Na miejscu pomocą i radą zarówno uczniom jak i opiekunom służyły: Pani Ewa Markowska i Beata Watrak.

Pobyt we Włoszech był okazją do szlifowania swojego angielskiego, a także poznania  podstaw języka włoskiego. Młodzież miała okazję spróbowania tradycyjnej kuchni włoskiej (na przykład makaron pod rożnymi postaciami jako pierwszego dania każdego obiadu), lasagne, pizza, spaghetti, ravioli oraz deserów: panna cotta, tiramisu. Poznali smak włoskiego cappuccino i wielu innych przysmaków kuchni włoskiej.

Stażyści zwiedzili  Spoleto, Asyż, Perugię oraz Rzym i Watykan. Mieli możliwość być na Placu św. Piotra, w Bazylice św. Piotra, Colosseum, widzieli Fontannę di Trevi, Forum Romanum, Plac Wenecki, Pantheon, Castel sant’ Angelo – Zamek św. Anioła.

A tak wyjazd wspominała sama młodzież:

Dominika: Spoleto okazało się pięknym i malowniczym miasteczkiem. We Włoszech przez większą cześć naszego pobytu pogoda  była słoneczna, kiedy u nas w Polsce padał śnieg, ja chodziłam w krótkich spodenkach i opalałam swoje blade nogi. ☺

Monika: Praca ciekawa i przyjemna. Pogoda piękna, słoneczna. Kawa mocna, aromatyczna – wyśmienita. Czegoż chcieć więcej…?

Jarek: Jestem osobą, która lubi sport, a najbardziej piłkę nożną, dlatego cieszę się, że we Włoszech mogłem w wolnym czasie trochę pograć. A najbardziej zadowolony jestem, że byłem w kraju, z którego pochodzi mój ulubiony klub piłkarski Juventus Turyn, któremu gorąco kibicuję. Szkoda tylko, że nie poznałem Francesco Totti – włoskiego piłkarza występującego na pozycji pomocnika we włoskim klubie AS Roma.

Ania: Super wycieczki do Rzymu, Watykanu, Asyżu. Jedzenie – szczególnie pizza, lasagne i spaghetti – jest  przepyszne.

Wiosenno – letnia pogoda sprzyjała spacerom po parku.

Patrycja: W mojej pamięci na zawsze pozostaną wycieczki np. do Watykanu ponieważ mogłam zwiedzić wiele ciekawych miejsc, a przed wszystkim Bazylikę Św. Piotra, w której pochowany jest papież św. Jan Paweł II. 

Okolica, w której mieszkaliśmy była przepiękna. Nasza willa położona była nieopodal gór więc, ten cudowny widok witał mnie każdego ranka.

Marcin: Podczas spacerów po mieście podziwiałem super auta, np. Ferrari – włoska marka samochodów sportowych, Maserati, Mercedes.

Iza: Jestem szczęśliwa, że mogłam być w Watykanie i Rzymie, który tak często oglądałam w telewizji. Nie sądziłam, że kiedyś tu przyjadę. Te piękne miejsca, na zawsze pozostaną w moich wspomnieniach.

Andżelika: Ucieszyło mnie poznanie języka włoskiego, którego tak miło się słucha, zwyczajów, kultury i doznanie wielkiej życzliwości od naszych pracodawców i osób, z którymi byliśmy trzy tygodnie. A z kuchni włoskiej serce skradła mi  lasagne.

Justyna: Najbardziej podobała mi się wycieczka do maleńkiego Asyżu, który jest nie tylko jedną z wielu malowniczych miejscowości o pięknej i starej zabudowie, ale przede wszystkim to  miasto św. Franciszka, którego wołanie o miłość i pokój do dziś brzmi z niezwykłą siłą. Pomimo tłumu turystów i pielgrzymów Asyż wciąż emanuje niezwykłym klimatem, a jego autentyzm pozostawia niezatarte wspomnienia.

Emil: Wreszcie w środku zimy mogłem zasmakować lata. ☺ W mojej pamięci na długo pozostanie stolica i największe miasto Włoch – Rzym z niezwykle bogatą architekturą: starożytne budowle, średniowieczne kościoły, renesansowe pałace, tajemnicze muzea Watykanu i potęga jego licznych świątyń, najważniejsze w Europie place, słynne teatry, galerie, restauracje…

Magdalena: Tak jak większość uczestników oczarował mnie Rzym, a słoneczna aura sprawiła, że mogłam założyć okulary przeciwsłoneczne, tylko szkoda, że nie Ray-Bany (kieszonkowego nie wystarczyło…☺)

Paweł: grazie (dziękuję), prego (proszę), buongiorno (dzień dobry), bella (piękna), quattro (cztery) – te słowa zapamiętałem najbardziej. Chyba zapiszę się na lekcje języka włoskiego.

Krzysztof, Katarzyna, Przemysław: Jako stażyści odbywający praktykę w gospodarstwie warzywniczym i winnicy wzbogaciliśmy się o nową wiedzę i umiejętności, które są tak cenne w naszym zawodzie. Już po raz drugi jako uczniowie Zespołu Szkół w Niedrzwicy Dużej mieliśmy okazję wyjechać na praktyki zawodowe za granicę. Wcześniej byliśmy w Hiszpanii, a tym razem były to Włochy.

Jesteśmy zadowoleni, że uczymy się w tej szkole, dlatego też zachęcamy gimnazjalistów do skorzystania z bogatej oferty edukacyjnej Zespołu Szkół w Niedrzwicy Dużej.

Trzy tygodnie upłynęły bardzo szybko. Z żalem opuszczaliśmy Włochy. Zdjęcia, wspomnienia, a przede wszystkim zdobyta praktyka pozostaną z nami na zawsze.

Zapraszamy również do obejrzenia na stronie internetowej szkoły www.zsnd.pl prezentacji multimedialnej z pobytu we Włoszech naszych uczniów z poprzedniej grupy wyjazdowej.

Joanna Dębińska-Bartoszcze

 

Projekt „Stażyści w Europie”, Spoleto – Włochy; kolejna grupa wyjazdowa

 

Projekt „Stażyści w Europie”, Spoleto – Włochy; pierwsza grupa wyjazdowa

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej ze stażu naszych uczniów we Włoszech. Młodzież odbyła praktyki zagraniczne w ramach projektu „Stażyści w Europie”, finansowanego ze środków Programu Erasmus+. Zapraszamy do pobrania i obejrzenia wspomnień z Włoch -> Pobierz tutaj -> prezentacja


Zakończenia przyszedł czas…
29 kwietnia 2016r. w piękne piątkowe przedpołudnie w Zespole Szkół w Niedrzwicy Dużej odbyło się podsumowanie projektu pt. ,,Stażyści w Europie”. Czas podsumowania projektu zbiegł się z zakończeniem roku szkolnego klasy IV technikum agrobiznesu. Obie te uroczystości wywołały w uczniach i gronie pedagogicznym wiele miłych, ciepłych wspomnień i skłoniły do krótkiej refleksji . Nieprzypadkowe było ich zespolenie jednego dnia , gdyż odchodzący z murów szkoły uczniowie klasy IV, uczestniczyli w tym projekcie i odbyli staż zagraniczny. Na uroczystość zostali zaproszeni: Dorota i Jarosław Skrzeczyńscy , którzy monitorowali i wspierali organizację wszystkich działań związanych z przygotowanie, przebiegiem i organizacją staży zawodowych.
Na uroczystości wśród gości byli obecni: Wójt gminy Niedrzwica Duża – Pan Adam Kuna, Pani Elżbieta Kozik-zastępca naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lublinie oraz Pani Marta Słotwińska kierownik Referatu Oświaty i Administracji w Urzędzie Gminy Niedrzwica Duża. Swoją obecnością uświetnili uroczystość również przedstawiciele Rady Gminy Niedrzwica Duża: Pan Adam Bork- wiceprzewodniczący i radni Pan Łukasz Samolej i Stanisłąw Machaj oraz sołtys Pan Stanisław Juszka. W gronie gości znaleźli się przedstawiciele szkół i instytucji współpracujący z Zespołem Szkół, absolwenci szkoły i uczestnicy projektu.
Czas realizacji projektu przypadł na okres 01.12.2014r. i kończy się 30.11.2016r.Łączna liczba objętych działaniem uczniów to 32 osoby.
Młodzież wyjechała do Włoch w 8-osobowych grupach.Wszyscy uczniowie byli przydzieleni do poszczególnych pracodawców z uwzględnieniem kierunku kształcenia.
Największa grupa młodzieży pracowała w AZ Agr. Tomasco Coricelli – gospodarstwie agroturystycznym specjalizującym się w ogrodnictwie i warzywnictwie. Praca w tym gospodarstwie była podyktowana porami roku i terminem odbywania stażu. Pracowali tam uczniowie technika agrobiznesu.
Natomiast technik handlowiec odbywał praktyki zgodnie ze swoim kierunkiem kształcenia. Pracowali oni w sklepach odzieżowych, drogeriach kosmetycznych, sklepach komputerowych i kwiaciarniach.
W dniu 29 kwietnia mogliśmy obejrzeć prezentację multimedialną zawierającą zdjęcia z pracy jak i wypoczynku młodzieży.Wstępnym etapem przygotowania do praktyk, były zajęcia z języka angielskiego, które zostały zorganizowane w Zespole Szkół w Niedrzwica Dużej i poprzedzały wyjazd. Celem ułatwienia komunikacji we Włoszech, stażyści doskonalili komunikację w języku włoskim w Spoleto, uczestnicząc w zajęciach językowych.
Oprócz poszerzania swojej wiedzy i doskonalenia umiejętności praktycznych, był też czas na zwiedzanie, poznawanie kultury, tradycji i obyczajów kraju w, którym przebywali. Zwiedzili dotąd nieznane miejsca tj. Rzym, Asyż, Perugia. Poprzez realizację działań projektowych stażyści poszerzyli swoje umiejętności zawodowe poszukiwane na lokalnym ,regionalnym rynku pracy, poznali podstawy języka obcego w tym przypadku języka włoskiego. Był to trzeci język, którego się uczyli. W niektórych zaszczepiło to chęć do nauki tego języka.Wyjazd zagraniczny to swoista szkoła życia: lekcja samodzielności, rozłąka z bliskimi, bariera językowa. Z takimi i wieloma innymi wyzwaniami musieli zmierzyć się uczestnicy stażu.
Podczas odbywania praktyk zdobytą w szkole wiedzę musieli zastosować w praktyce. Potwierdzeniem tego było otrzymanie dokumentu Europass Mobility i certyfikatów językowych.
Doświadczenie, które zdobyli jest bezcenne, a piękne wspomnienia pozostaną na długo w pamięci młodzieży, a może na zawsze…..?

Joanna Dębińska Bartoszcze